Temat szkolenia:
Adresaci szkolenia:
Standardy ochrony małoletnich – nowe obowiązki dyrektorów (organów prowadzących)
Szkolenie skierowane jest do organów prowadzących, dyrektorów, wicedyrektorów,
biur rachunkowych.
Szkolenie prowadzi Agnieszka Pessel Kancelaria Doradczo-Szkoleniowa, Ekspert Lex Prawo oświatowe WoltersKluwers, Portalu Oświatowego, szkoleniowiec. wieloletni kontroler, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji na kierunku Administracja oraz Wydziału Zarządzania na kierunku Finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Warszawskim. Wieloletni pracownik na stanowiskach głównego specjalisty ds. analizy i kontroli finansowej. Na zlecenia placówek oświatowych przygotowuje m.in. dokumentację do rozliczenia dotacji oświatowej oraz kontroli. Reprezentuje placówki oświatowe w trakcie kontroli, udziela niezbędnych informacji, odpowiedzi, przygotowuje zastrzeżenia do protokołu kontroli.
Na szkoleniu omówione zostaną następujące tematy:
15 lutego 2024 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony małoletnich. Nowelizacja kodeksy rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw – wprowadza nowe obowiązki dla dyrektorów szkół i przedszkoli, które należy wdrożyć w 2024 r.
Placówki oświatowe zobligowane są do opracowania oraz wdrożenia konkretnych procedur ochrony małoletnich. Zmiany wprowadzają obowiązek opracowania regulacji dotyczących m.in. relacji uczniów z personelem szkoły, zasad interwencji w przepadku podejrzenia krzywdzenia małoletnich czy zasad korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu.
Jakie kary grożą za niewprowadzenie zaleceń.
Materiały dla uczestników:
Prezentacja,
Wzór zarządzenia w sprawie wprowadzenia standardów ochrony małoletnich,
Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa,
Wzór wniosku o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,
Wzór – Standardy ochrony małoletnich,
Kwestionariusz oceny ryzyka występowania przemocy w rodzinie wobec dziecka.
Szczegółowy program:
Kto ma obowiązek wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich
Jakie nowe obowiązki dla placówek edukacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych wynikają z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie ochrony dzieci przed prze-mocą domową, seksualną oraz rówieśniczą.
Jakie są wytyczne do opracowania standardów? Kiedy można uznać, że zostały spełnione warunki opracowania standardów?
Jaka jest odpowiedzialność dyrektora placówki w związku z wprowadzeniem procedur zgodnych z nowymi przepisami.
W jaki sposób sprawnie zaktualizować już istniejące procedury oraz jakie procedury należy stworzyć od podstaw.
Jakie nowe obowiązki w zakresie sprawdzania niekaralności pracowników nałożone zostały na placówki oświatowe i opiekuńczo-wychowawcze.
Jakie zapisy obligatoryjnie muszą znaleźć się w nowych dokumentach i procedurach.
W jaki sposób dokumentować i zgłaszać ujawnione incydenty, by mieć pewność, że placówka działa zgodnie z prawem i stosuje się do najnowszych wytycznych.
Jak dokumentować wypełnianie obowiązku kontroli pracowników przed dopuszczeniem do pracy z małoletnimi w zakresie spełniania przez nich warunków niekaralności za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Jak należy określić zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich – m.in. w zakresie kontaktu fizycznego z dziećmi, kontaktu poza godzinami pracy.
Jakie procedury należy opracować przy podejmowania interwencji, w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.
Kto jest odpowiedzialny za zawiadomienie stosownych organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego oraz zawiadomienie sądu opiekuńczego.
Jakie są zasady i sposób udostępniania personelowi i opiekunom dziecka polityki do jej zaznajomienia i stosowania.
Ważna informacja
Szkolenie zostanie przeprowadzone z zastosowaniem prezentacji multimedialnej, wyświetlanej na ekranie komputera Uczestnika szkolenia.
Zgłoszenie na szkolenie:
Zgłaszam udział w szkoleniu następujących osób:
Płatność za szkolenie odbywa się na podstawie faktury przekazywanej po otrzymaniu zgłoszenia;
W cenie materiały szkoleniowe oraz zaświadczenie przesyłane na maila;
Zgłoszenie uczestnictwa proszę wysyłać na adres mailowy kontrolaoswiata@gmail.com
Data szkolenia: 07 luty 2024 r.
Koszt – 400 zł brutto
Miejsce szkolenia: Szkolenie online – platforma ClickMeeting
Godziny szkolenia: 10.00-14.00
Warunki uczestnictwa:
– Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest przesłanie na wskazany adres mailowy zgłoszenia.
– Po otrzymaniu formularza zgłoszeniowego prześlemy Państwu potwierdzenie w szkoleniu na adres e-mail wskazany w formularzu.
– Wycofanie zgłoszenia w terminie późniejszym niż 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia nie zwalnia uczestnika z obowiązku zapłaty 100% wartości zamówienia.
– Odwołanie zgłoszenia musi być dokonane w formie pisemnej. Istnieje możliwość zgłoszenia zastępstwa uczestnika szkolenia.
– Nie stawienie się na zajęcia spowoduje obciążenie pełnymi kosztami.
– W przypadku, gdy wykładowca wyłącznie z przyczyn losowych nie będzie mógł przeprowadzić zajęć w podanym wcześniej terminie organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu szkolenia. Uczestnicy zajęć niezwłocznie zostaną poinformowani o tym fakcie.
– Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania szkolenia najpóźniej 4 dni przed terminem szkolenia, z przyczyn niezależnych od Organizatora.
– Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany miejsca szkolenia, w którym odbędzie się spotkanie (w obrębie tego samego miasta).
– Podpisanie zgłoszenia równoznaczne jest z akceptacją powyższych warunków oraz upoważnia Organizatora do wystawienia faktury bez składania podpisu przez osobę upoważnioną ze strony firmy płatnika.
– Płatność następuje na podstawie faktury wystawionej przez Organizatora.